Metody i formy pracy

Metody i formy pracy

Jak pracujemy w Bajlandii

W codziennej pracy z dziećmi stawiamy na dużą indywidualność każdego dziecka – dostrzegając ją i podążając za nim. Dzięki małym i kameralnym grupom, możemy w pełni realizować przedszkolne zadania, ucząc i pokazując dzieciom świat przy pomocy różnych metod i form pracy. Przyjęliśmy zasadę, iż nie ma jednej unikalnej i uniwersalnej metody, dlatego w Bajlandii korzystamy z form pracy, które sprawdzają się tu i teraz, w ramach konkretnego zadania do wykonania. Często z poszczególnych metod wybieramy fragmenty, łącząc je ze sobą tak, by miało to największy edukacyjny sens i największą dziecięcą przyjemność – odkrywania i poznawania, a w rezultacie uczenia się przez zabawę!

Dzięki szerokiemu wachlarzowi metod i form pracy przygotowujemy dzieci do wspólnego działania, pracy indywidualnej, samodzielnej, a tym samym do funkcjonowania w kolejnej grupie społecznej, podczas kolejnego – szkolnego – etapu edukacji.

Metody i formy pracy

Metoda dobrego startu M. Bogdanowicz

To metoda, która łączy ruch, muzykę i wzory graficzne, przygotowując dzieci do nauki czytania i pisania. Podczas zajęć dzieci śpiewają piosenki, kreślą wzory w sposób polisensoryczny, co wspiera ich koordynację, koncentrację i pamięć. To doskonałe połączenie zabawy i nauki, które ułatwia maluchom rozwój motoryki małej oraz orientacji w schemacie ciała i w przestrzeni.

Edukacja przez Ruch Doroty Dziamskiej

Ruch, muzyka, rytm, kredki i papier – wspólnie tworzą wspaniały fundament do przygotowania do czytania oraz pisania. Rozwijają kompetencje językowe i matematyczne, poczucie rytmu, uczą planowania. Zajęcia integrują grupę, wyzwalają w dzieciach pozytywną energię i chęć tworzenia. A powstałe prace za każdym razem są wielkim dziełem sztuki i powodem do dumy dla małych artystów.

Dziecięca Matematyka E. Gruszczyk-Kolczyńskiej

Ta metoda pokazuje, że matematyka może być ciekawa i zabawna! Poprzez zabawy z klockami, liczenie zabawek czy mierzenie długości sznurków, dzieci uczą się logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. To sposób, by już od najmłodszych lat rozwijać matematyczne myślenie w naturalny i przyjazny sposób. W naszym przedszkolu to Pluszowe Misie, podążając za twórczynią metody, wprowadzają dzieci w świat Dziecięcej Matematyki i inspirują do tworzenia opowieści, zachęcają do nauki wierszyków.

Ruch Rozwijający W. Sherborne

Metoda ta opiera się na prostych ćwiczeniach ruchowych wykonywanych w parach lub grupach. Pomaga dzieciom poznać swoje ciało, rozwinąć koordynację, równowagę i świadomość przestrzeni. Wspólne ćwiczenia wzmacniają także relacje między dziećmi, ucząc je współpracy, odpowiedzialności i budując poczucie bezpieczeństwa.

Aktywne słuchanie muzyki wg Batti Strauss

To nie tylko bierne słuchanie melodii – dzieci aktywnie uczestniczą w muzycznych zabawach, reagując ruchem, śpiewem czy grą na prostych instrumentach. Taka forma kontaktu z muzyką rozwija ich wrażliwość, wyobraźnię i pamięć słuchową, a także wprowadza w świat rytmów i dźwięków, wyzwalając w dzieciach naturalną radość.

Zajęcia sensoryczne

Zajęcia, podczas której dzieci podczas zabawy pobudzają zmysły i zachęcają dzieci do wąchania, słuchania, dotykania i poznawania świata. Przy wykorzystaniu naturalnych materiałów przyrodniczych, spożywczych dzieci rozwijają zmysły, kreatywność i sprawność manualną, przy okazji uczą się eksperymentowania i odkrywania świata poprzez dotyk, zapach i kolor.

Arteterapia

Sztuka jako terapia? Jak najbardziej! Dzieci poprzez malowanie, rzeźbienie czy lepienie z gliny wyrażają swoje emocje, rozwijają wyobraźnię i znajdują przestrzeń na wyciszenie. To doskonała forma wspierania rozwoju emocjonalnego i kreatywności najmłodszych.

Pedagogika zabawy

Nauka przez zabawę do fundament naszego przedszkola. Wspólne gry, zabawy ruchowe i działania twórcze pomagają dzieciom rozwijać umiejętności społeczne, kreatywność i samodzielność. Zabawa staje się nie tylko radością, ale i sposobem na zdobywanie nowych umiejętności.

Odimienna metoda czytania I. Majchrzak

Dzieci uczą się czytać, rozpoczynając od własnego imienia, co sprawia, że nauka staje się dla nich bardziej osobista i interesująca. Stopniowo poznają kolejne litery i wyrazy, a cała metoda opiera się na naturalnej ciekawości dziecka, wspierając jego rozwój językowy i motywację do nauki.

Kodowanie na dywanie

To nauka logicznego myślenia i rozwiązywania problemów poprzez zabawę! Dzieci, używając kolorowych mat, kart z symbolami i prostych gier, poznają podstawy kodowania, rozwijając przy tym koncentrację, kreatywność i umiejętność pracy w grupie.

Metoda Porannego Kręgu

W naszym przedszkolu zainspirowani terapeutyczną metodą porannego kręgu, korzystamy z niej w sposób zmodyfikowany, wykorzystując jej charakterystyczne elementy. Zamieniamy nasze sale w tajemnicze krainy, wypełnione barwami, zapachami, smakami i dźwiękami, w otoczeniu żywiołów charakterystycznych dla danej pory roku. Tak świętujemy tematy związane z poszczególnymi porami roku, utrwalając ich charakterystyczne cechy i dbając by każdy przedszkolak czuł się ważną częścią przedszkolnej grupy. To czas budowania więzi, nauki uważności i rozwijania umiejętności społecznych, który daje poczucie bezpieczeństwa i przynależności.

Nasze placówki

Zobacz nasze placówki

Cieszyn

Poznaj nas Zapisy

Skoczów

Poznaj nas Zapisy