JESIEŃ DAJE NAM OWOCE.

JESIEŃ DAJE NAM OWOCE – czyli „bomba witaminowa” w przedszkolu. Owoce stały się przedmiotem wszelkich naszych działań. Na dobry początek poznaliśmy literkę „O” – którą to właśnie zaczyna się słowo owoce. Potem kolejno nazywaliśmy owoce, badaliśmy je wszystkimi zmysłami: oglądaliśmy je /mówiliśmy na temat ich kształtów, kolorów/, zgadywaliśmy za pomocą dotyku, co to za owoc/, określaliśmy fakturę skórki/, wąchaliśmy /dostrzegaliśmy różnice w intensywności zapachu/, smakowaliśmy /nazywaliśmy smaki: kwaśny, słodki…/ i słuchaliśmy odgłosów jakie towarzyszą gryzieniu owoców. Wiemy też, że owoce dzielimy na krajowe i egzotyczne, że owoce rosną w sadach, i jak nazywają się ich drzewa. Tej wspaniałej uczcie owocowej towarzyszyły także przygody kulinarne: z owoców przygotowanych przez panią Halinkę i panią Anetkę wykonaliśmy sok owocowy za pomocą sokowirówki, a kolejnego dnia chętne dzieci wraz z panią piekły pyszne babeczki podczas gdy pozostałe dzieci wesoło się bawiły. Dziękujemy gorąco za gruszki przyniesione przez Julkę i jej mamusię, które w pełni zostały wykorzystane do wypieków. Bardzo dziękujemy również wszystkim dzieciom, które przyniosły pyszne owoce.
Ponadto owocowe były także tańce do piosenki „Pójdziemy do sadu” oraz aktywne słuchanie muzyki, owocowy był wierszyk: „Entliczek – pentliczek” i zabawy ruchowe. Natomiast na Metodzie Edukacji przez Ruch D. Dziamskiej wykonaliśmy drzewa owocowe: śliwę, jabłoń i gruszę. Podziwialiśmy także obraz Balthasar van der Ast: „Martwa natura z koszem owoców”, który później stał się inspiracją do malowania podkładów, z których wycinaliśmy owoce by następnie umieścić je we wspólnym koszu.
W przyszłym tygodniu też będziemy zajmowali się witaminami, lecz pod postacią warzyw i może uda nam się zgromadzić ich nieco i coś pysznego wykonać z nich.

gorki