Toruń – LEGENDA O TORUŃSKICH PIERNIKACH

Dzień dobry!

Kochane Przedszkolaki, zapraszam Was dziś do obejrzenia i wysłuchania kilku ciekawostek o Toruniu i LEGENDZIE O TORUŃSKICH PIERNIKACH

https://view.genial.ly/5ea83f42637c610dbf867d1c/interactive-image-torun-i-legenda-o-torunskich-piernikach

Mam szczerą nadzieję, że w trakcie słuchania udało się Wam za pomocą zmysłu węchu poczuć zapach cynamonu, goździków a może innych przypraw? 🙂

Dla ciekawskich i lubiących piec umieszczam specjalny przepis na pierniki:

Piernik Toruński
 
Kwartę miodu czystego zrumienić z łyżeczką od kawy suchej skórki pomarańczowej. Łyżeczką goździków i dwoma łyżkami stołowemi anyżu, wszystko ostudzone i przesiane.
Następnie zaparzyć tym miodem dwie kwarty mąki żytniej mocno ogrzanej i przesianej. To wszystko dobrze wyrobić warząchwią – aby nie było grudek mąki.
Wbić w gorące ciasto cztery całe jajka, wymięszać dobrze i zastudzić w zimnem miejscu. Dodać potem łyżkę stołową z górą potażu (używanego do ciast) z kieliszkiem spirytusu i jednem żółtkiem – wymięszać to ciasto raz jeszcze – wyrobić dobrze, (co mówiąc w nawiasie – nie łatwo przychodzi, gdyż ciasto jest twarde, elastyczne), dodać migdałów grubo krajanych, według gustu, wyrobić i kłaść na cal grubo – na blachę wywoskowaną.
Jajkiem posmarować, ubrać całemi migdałami, cykatą i.t.p., piec w piecu tak gorącym jak na bułki około 45 minut. Większy piernik jak po kwarcie miodu, trochę dłużej, mniejszy kródzej. Piernik taki daje się długo zachować – jest wilgotny, kruchy, na podobieństwo dawnych toruńskich. Piernik ten jest trudny w robieniu ale pewny i dobry.
 
Piernik zimowy
Składniki:
50dag mąki pszennej, 2 jaja, 25dag cukru, 1/4l miodu, łyżeczka sody oczyszczonej, pieprz, goździki, cynamon, gałka muszkatołowa, imbir, wszystko utłuczone i przesiane. Korzeni ma być mała łyżeczka.
Wykonanie:
Miód roztopić z przyprawami. Dodać cukier i jajka. Wymieszać i wyrobić ciasto jak na rzadkie kluski, dodając stopniowo mąkę. Pozwolić ciastu \\”odpocząć\\” przez dobę. Piec na blasze wysmarowanej masłem i wysypanej mąką w średnio gorącym piekarniku około 40 minut.

żródło: https://muzeumpiernika.pl/pl/content/przepisy-na-pierniki

Kochani, a pamiętacie może jak sami robiliście masę solną w przedszkolu w kuwetach? Może tym razem zrobicie w domu? Potem spróbujcie upiec z niej pierniczki o różnych kształtach, np.: takie 🙂

Proszę uprzejmie oto instrukcja do zrobienia masy solnej samodzielnie lub z niewielką pomocą kogoś np. z rodziny:)

niepełna szklanka wody
szklanka soli
szklanka mąki
miska

Wszystkie składniki wymieszaj w misce i uformuj różne kształty i wielkości:)

POWODZENIA!!!

Całusy!

gorki