Wspominamy wakacje

Wspominamy wakacje – ta tematyka stała się powodem do dyskusji na temat krajobrazów jakie występują w Polsce. Mówiliśmy o górach, morzu, jeziorach, lesie. W te barwne miejsca pomogły nam się przenieść pamiątki z wakacji, które przynosiliśmy sukcesywnie w ciągu całego tygodnia. Zgromadziliśmy ich całe mnóstwo, wśród nich znalazły się min.: ciupaga, góralskie kapelusze, dzwoneczki, kamyki, muszelki i wiele innych. Pamiątki te stworzyły też okazję do wielu zabaw. Określaliśmy ich kształt, kolor i inne cechy. Rozpoznawaliśmy je za pomocą dotyku. Utworzyliśmy z nich bogaty kącik. Wszystkim dzieciom i ich rodzicom bardzo dziękujemy za przyniesione pamiątki.

Poznaliśmy krajobraz charakterystyczny dla poszczególnych regionów Polski, mieszkańców ich stroje regionalne, i niektóre potrawy. Wykonaliśmy piękne żaglówki z łupinek od orzeszków, lepiliśmy z masy solnej i malowaliśmy farbą oscypki. Mieliśmy też okazję skosztować pyszne orzeszki i oscypki. Rozmawiając o lesie poznaliśmy historię Malutkiego, który wybrał się na wycieczkę. Był to powód do długich dyskusji na temat odpowiedniego zachowania w lesie. Ocenialiśmy również zachowanie bohaterów opowiadania A. Galicy, które nie do końca nam się spodobało. Później bardzo się pilnowaliśmy, aby w naszym gronie nie znalazł się żaden chwalipięta. Wszystkim tym wrażeniom towarzyszyła nam piosenka: „Pamiątki z wakacji”. Podczas pracy z książką omawialiśmy różne środowiska przyrodnicze, trenując jednocześnie umiejętność wypowiadania się na forum grupy czy uważnego słuchania innych. Dzieliliśmy również na głoski wyrazy dotyczące obrazków w naszej książce, próbując w nich znaleźć głoskę, która znajduje się w naszych imionach.
Obejrzeliśmy również obraz Alberta Edelfelta „Chłopcy na brzegu”, który zainspirował nas do wspomnień wakacyjnych. Próbując zatrzymać je jak najdłużej postanowiliśmy przedstawić je za pomocą pracy plastycznej, namalowanej pastelami.

Albert_Edelfelt_Boys_Playing_in_the_Water_1884
W tym tygodniu mieliśmy również ciekawe odwiedziny. Jednego dnia mogliśmy podglądać patyczki, które odważna i ciekawa Maja postanowiła przyjrzeć się im nieco bliżej…
IMG_9342
A kolejnego poranka nasz Wojtuś przyniósł pokazać swoją Agamę brodatą – jaszczurkę o której nam bardzo często opowiada. Mogliśmy przyjrzeć się uważnie – z daleka lub z bliska, dotknąć, pogłaskać, a nawet potrzymać na rękach. Wojtusiowi i jego Tatusiowi BARDZO DZIĘKUJEMY za tą atrakcję.

Śpiewaliśmy piosenkę:
Pamiątki z wakacji
Skąd te śmiechy, skąd te piski?
To plecaki i walizki
Zgromadziły się na stacji,
bo już wracać czas z wakacji.
Były w górach i nad morzem,
Żeglowały po jeziorze,
Odwiedzały każdy kątek,
Teraz wiozą moc pamiątek.
Ref.: Muszelki, bursztyny,
z kory łódeczki,
kamyki i szyszki,
śmieszne kubeczki.
latawce bez sznurka,
wędki składane
koszulki ze zdjęciem,
piłkidmuchane.
Wszyscy dobrze wiedzą o tym,
że najmilsze są powroty.
A radości więcej mamy,
gdy jedziemy z pamiątkami.
Położymy je w szufladach,
będą chętnie opowiadać
o słoneczku, plaży, lesie,
kiedy przyjdzie słotna jesień.
Ref.: Muszelki, bursztyny……

gorki