Patataj, pojedziemy w cudny kraj

Patataj, patataj pojedziemy w cudny kraj

Tam gdzie Wisła modra płynie.

Szumią zboża na równinie

Pojedziemy patataj

A jak zowie się ten kraj?

Skrzaty znają go bardzo dobrze! To Polska- nasza ojczyzna. Co prawda nasza podróż odbywała się tylko…palcem po mapie, ale i tak towarzyszyło nam wiele przygód i niespodzianek. A zaczęło się tak. Nasza pani rozłożyła w sali ogromną mapę a my, ciekawskie Skrzaty zadawaliśmy jej mnóstwo pytań, co to za zamek, skąd ten smok, jaki to rycerz i co tu robi kosmita? (a to był hutnik!). Słuchaliśmy opowieści pani o różnych miejscach, wawelskim smoku, zamkach królewskich na Wawelu, w Warszawie. Odnaleźliśmy też na mapie rotundę jaką Zdjęcie0230widzieliśmy na Wzgórzu Zamkowym. Ona oznaczała nasze miasto Cieszyn. Teraz już wiemy, że to niebieskie na górze mapy to nie jest niebo tylko Morze Bałtyckie a nasze miasto leży w pobliżu gór Beskidów, z których wypływa Wisła. Poznaliśmy mnóstwo legend i podań m, in. o powstaniu naszego państwa , Godle Polski i barwach ojczystych, o warszawskiej Syrence, o królu Bałtyku i królewnie Juracie. Naszą ulubioną piosenkę o Syrence nuciliśmy w czasie spacerów i zabaw.

Nasza warszawska syrenka

Co noc urządza wyprawę.

Nocy się czarnej nie lęka,

Gdy pragnie zwiedzić Warszawę.

Królewski Zamek, Pałac w Łazienkach

nad cichym stawem.

Dzielnice nowe i Stare Miasto

w naszej Warszawie.

Podczas muzycznej podróży po Polsce poznawaliśmy charakterystyczną muzykę regionalną. Tańczyliśmy „Zbójnickiego”, „Krakowiaka”, kołysaliśmy się na fali z warszawską Syrenką, Przypomnieliśmy sobie  „Jesiennego Kujawiaczka”.

W czasie zabaw w ogrodzie z zapałem budowaliśmy olbrzymie zamkiZdjęcie0176Zdjęcie0178Zdjęcie0177

Prawda, że wyszły nam doskonale!

Korzystając z pięknej pogody postanowiliśmy dowiedzieć się o historii naszego miasta podczas spaceru. .Zdjęcie0227

Oczywiście pierwsze kroki skierowaliśmy do Studni Trzech Braci. Tam wysłuchaliśmy podania o założeniu naszego miasta przez trzech braci Leszka, Mieszka i Cieszka.  Na Rynku obejrzeliśmy fontannę ze Św. Florianem (patronem strażaków) i Ratusz. Wiemy już jak wygląda herb Cieszyna  i jakie są barwy naszego miasta. Odwiedziliśmy Wzgórze Zamkowe, na którym żyli Książęta Cieszyńscy. W pięknym, jesiennym parku rozmawialiśmy nie tylko o historii, ciekawiły nas okazy przyrodnicze. Zabawiliśmy się w prawdziwych tropicieli. Zapraszamy do galerii.

gorki