Skrzaty już wiedzą jak dbać o swoje ząbki.

W listopadzie i grudniu wzięliśmy udział w programie profilaktycznym przeciwdziałania próchnicy u dzieci. Przez cztery tygodnie, w każdy poniedziałek, odwiedzała nas pani stomatolog i przeprowadzała zajęcia edukacyjne, zawierające w treści zagadnienia wpływu racjonalnego żywienia na zdrowie zębów, kształtowania właściwych nawyków higienicznych zapobiegających chorobom zębów. Zobaczyliśmy, jak wyglądają nasze ząbki w dużym powiększeniu i nauczyliśmy się wierszyka jak prawidłowo myć zęby. Powtarzając jego treść ćwiczyliśmy kolejne etapy:

Najpierw myjemy ząbki z wierzchu, ale się przy tym zbytnio nie śpieszmyP

Potem szczotka zagląda do środka, którego na co dzień nie widzą nasze oczka.

A na koniec szorujemy, to czym tak naprawdę jemy.

Szorowanie ząbków tak nam się spodobało, że ustawiła się bardzo długa kolejka. Na koniec każdy Skrzat znal na pamięć słowa wierszyka a pani w nagrodę podarowała nam nowiutkie pasty i szczoteczki. Oczywiście, od razu wypróbowaliśmy je w łazience!

Podczas kolejnego spotkania rozmawialiśmy o zdrowiu. Stąd wesołe zabawy przy piosence.

Rozmawialiśmy o pokarmach, które są nam bardzo potrzebne i które powinniśmy jeść codziennie.

Oraz takich, bez których możemy się obejść, lub powinniśmy je zjadać rzadko (niektóre z nich baaardzo lubimy) i koniecznie, po ich spożyciu, powinniśmy umyć ząbki.

Na następny spotkaniu obejrzeliśmy ciekawą bajkę o krainie szczęśliwych ząbków, wróżce Zębuszce i klinice biednych chorych ząbków. Stała się ona podstawą do rozważań Skrzatów co robić by nasze zęby były szczęśliwe. Wiemy, że każde ząbki lubią jeść zdrowe pokarmy, gryźć marchewki, jabłka, gruszki i….skórki od chleba. Bardzo kochają szczotkowanie po każdym posiłku, a im dłuższe tym im weselej. Lubią też odwiedzać panią dentystkę!

Nie lubią klejącej się czekolady, lodów, ciastek i cukierków, które bardzo je brudzą. Chyba, że od razu je wykąpiemy. Ojej, raczej wyszorujemy.

Bardzo dziękujemy za miłe i ciekawe spotkania. Teraz z uśmiechem myjemy ząbki, bo chcemy by trafiły do krainy szczęścia i nigdy nie chorowały!

więcej zdjęć w galerii

gorki