Tradycje Wielkanocne w krajach anglojęzycznych

Zapraszam Was dziś kochani w podróż do krajów, w których mówi się w języku angielskim. Opowiem Wam jakie tradycje związane ze Świętami Wielkanocy są tam obchodzone – to co lecimy samolotem do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Australii?

Wielka Brytania

Brytyjczycy święta spędzają podobnie jak my w Polsce. Piszą kartki z życzeniami, malują jajka, spotykają się z rodziną.. W ich koszyczkach wielkanocnych nie ma jednak takich potraw jak w Polsce, ale za to są pełne czekoladowych jajek. Skąd się tam wzięły? Brytyjczycy mają zabawę, o której już słyszeliście w poprzednim poście Easter Egg Hunt – poszukiwanie czekoladowych jajek, które ukrył zajączek wielkanocny. W świąteczny niedzielny poranek dzieci w całej UK szukają czekoladowych jajek 🙂 Ten zajączek – Easter Bunny – to symbol Świąt w UK i nie tylko.

Na Wyspach Brytyjskich tradycyjnym wielkanocnym przysmakiem są tzw. hot cross buns, czyli drożdżowe bułeczki z rodzynkami, ozdobione krzyżem. Przepis możecie znaleźć tutaj. Obejrzyjcie jeszcze poniższy filmik – jak myślicie o co chodzi w zabawie Easter Egg Rolling? 🙂

Stany Zjednoczone

Przenosimy się tym razem za ocean, aby przyjrzeć się jak w Stanach Zjednoczonych świętują Wielkanoc. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, dzieci szukają czekoladowych jajek, ale do świątecznych tradycji należy też zwyczaj organizowania konkursów i parad, gdzie główną rolę grają Easter Bonnets (wielkanocne kapelusze), ozdabiane najczęściej wiosennymi motywami (choć jak sami zobaczycie – nie tylko).

W Wielkanoc można spotkać się na pikniku z prezydentem Stanów Zjednoczonych – W Poniedziałek Wielkanocny w Białym Domu odbywa się bowiem tradycyjne przyjęcie dla dzieci, zwane Easter Egg Roll, podczas którego główną atrakcją jest toczenie jajek po trawniku za pomocą łyżki.

Australia

W Australii dzieci także jedzą hot cross buns oraz szukają jajek – ale tym razem nie ukrył ich Easter Bunny – tylko Easter Bilby (wielkouch króliczy). W 1991 r. ruszyła bowiem anty-królicza kampania. Australijczycy postanowili pozbyć się z wielkanocnej tradycji zwierzęcia, które wyrządza tak wiele szkód w tym kraju. Na tę decyzję wpłynął również fakt, że bilby to gatunek zagrożony wymarciem, a dzięki swojej nowej roli może liczyć na większą pomoc w walce o przetrwanie.

Happy Easter!

gorki