Zwierzęta w gospodarstwie

Witajcie Chochliki i Krasnale, zapraszam Was dziś na spotkanie ze zwierzętami, które spotykamy na wsi, w wiejskim gospodarstwie. Zastanówcie się, jakie zwierzęta możemy tam spotkać? Tygrysy, małpy i słonie?? Raczej nie 🙂

Na początek obejrzyjcie razem ze mną książkę, której tytuł brzmi „Gospodarstwo i życie na wsi”. Spróbujcie zapamiętać jak najwięcej zwierząt, które pojawiły się na ilustracjach książki.

Myślę, że teraz już możecie powiedzieć, jakie zwierzęta mieszkały w tym gospodarstwie? Były kaczki, kury, króliki, krowy, koń…. na pewno jeszcze o czymś zapomniałam, pomóżcie! Wiem, że jedno z nich pilnowało gospodarstwa, a drugie łapało myszy? Jeszcze były takie, które wybrały się na wizytę do specjalnego fryzjera?

A czy widzieliście na ilustracjach traktor? Na pewno! To teraz zapraszam Was do zabawy. Weźcie pokrywkę od garnka i pobawcie się, że jeździcie po całym gospodarstwie (Waszym domu) traktorem! Gotowi? Ruszajcie! Brum, brum, brum…

Pamiętacie gdzie mieszkają kury? Brawo, w kurniku. Teraz wybierzcie jedno miejsce w Waszym domu, które stanie się na moment kurnikiem i ruszajcie jako kury w poszukiwaniu ziarenek. Spacerujcie po całym pokoju, podnoście wysoko kolanka. Jak mama bądź tata krzykną: „Kurki do kurnika” jak najszybciej przybiegnijcie i schowajcie się do Waszego kurnika!

A teraz zamieńcie się w małe źrebaczki! Nie zapomnijcie kląskać językiem jak koniki, ewentualnie zamieńcie się w małe kózki i chodźcie po pokoju na czworakach 🙂 Traktory, kury, źrebaki i kózki!

Myślę, że teraz możecie na moment usiąść przed komputerem czy telefonem. Tym razem zapraszam Was do obejrzenia filmu o odgłosach, które wydają zwierzęta w gospodarstwie. Specjalnie nie ma w nim muzyki, ani nikt nic nie mówi, abyście dobrze wszystko usłyszeli.

Wróćmy na nasze podwórko i utrwalmy sobie najważniejsze informacje. Odgadnijcie odgłosy zwierząt, poćwiczcie pamięć i wskażcie kto gdzie mieszka. Zagrajcie razem z rodzicami 🙂

Kogo słyszysz? Zwierzęta wiejskie.

Ćwiczymy pamięć. Zwierzęta wiejskie.

Kto tu mieszka. Zwierzęta wiejskie.

Czy udało Wam się rozwiązać wszystkie zagadki? Brawo! To teraz zapraszam do wspólnego śpiewania. Piosenka znana Wam z przedszkola, o pewnej bardzo nietypowej kaczce – czy już wiecie co to za kaczka? Tak, to „Kaczka Dziwaczka” Jana Brzechwy

Nad rzeczką opodal krzaczka,
Mieszkała kaczka-dziwaczka,
Lecz zamiast trzymać się rzeczki,
Robiła piesze wycieczki.
Raz poszła więc do fryzjera:
„Poproszę o kilo sera!”
Tuż obok była apteka:
„Poproszę mleka pięć deka.”
Z apteki poszła do praczki
Kupować pocztowe znaczki.
Gryzły się kaczki okropnie:
„A niech tę kaczkę gęś kopnie!
„Znosiła jaja na twardo
I miała czubek z kokardą,
A przy tym, na przekór kaczkom,
Czesała się wykałaczką.

Kupiła raz maczku paczkę,
By pisać list drobnym maczkiem.
Zjadając tasiemkę starą,
Mówiła, że to makaron.
A gdy połknęła dwa złote,
Mówiła, że odda potem.
Martwiły się inne kaczki:
„Co będzie z takiej dziwaczki?”
Aż wreszcie znalazł się kupiec:
„Na obiad można ją upiec!”
Pan kucharz kaczkę starannie
Piekł, jak należy, w brytfannie.
Lecz zdębiał, obiad podając,
Bo z kaczki zrobił się zając.
W dodatku cały w buraczkach,
Taka to była dziwaczka!

Drodzy rodzice, zapytajcie dzieci:
O kim była mowa w wierszu/piosence?
Czy ta kaczka zachowywała się jak inne kaczki?
Co chciała kupić u fryzjera?
Co mówiła, gdy zjadała tasiemkę starą?
Jak ona wyglądała?
Co się z nią stało?
Czy takie kaczki istnieją naprawdę?

Jestem pewna, że świetnie sobie poradziliście ze wszystkimi pytaniami. Skoro wiecie tak dużo o kaczce, to zapraszam Was jeszcze na jedną bajkę.. Tym razem będzie to opowieść pani Dorotki o pewnym kaczorku, który wyruszył w świat.

„Jak Taś – Taś powędrował w świat”

Przed czym ostrzegała kaczorka jego mama kaczka? Jakie zwierzęta kaczorek Taś – Tas spotkał w swojej podróży? Czy wszystkie były przyjazne?

Kochani, na koniec zapraszam Was jeszcze na zabawy taneczno – ruchowe. Możecie też wrócić to tych propozycji w innym czasie.

Zamknijcie oczy, wyobraźcie sobie, że jesteście w przedszkolu i bawcie się tak, jakbyście naprawdę byli na zajęciach z rytmiki!

Lekcja 1 – Rytmiczna rozgrzewka.. w podskokach 🙂

Lekcja 2 – Dźwięki wysokie i niskie.. w podskokach 🙂

Do zobaczenia już wkrótce na zabawach plastycznych!
Pozdrawiamy Was serdecznie, pani Dorotka, pani Dorotka i pani Ania.

gorki