Jestem Europejczykiem

Jak doskonale wiecie Polska leży w Europie. Nasz kraj należy do Unii Europejskiej. Co to jest Unia Europejska? Wytłumaczy wam gwiazdka.

Posłuchajcie wesołej piosenki Dumorysia o Europie. Na pewno chętnie zwiedzicie z nim najciekawsze zakątki naszego kontynentu.

Paryż słynie nie tylko z Wieży Eiffla. Mieszkało tam wielu wybitnych malarzy. Posłuchajcie historii jednego z nich.

Wiem, że i wy lubicie zajęcia plastyczne. Oto propozycje prac, które mogą ozdobić wasz pokój. Miłej zabawy.

Smok Wawelski

Smok Wawelski to jeden z najbardziej znanych symboli Krakowa. Kryjówką tej mitycznej postaci była jaskinia nazywana  Smoczą Jamą mieszcząca się u podnóża Krakowskiego Wzgórza Wawelskiego. Upamiętnieniem legendy o smoku jest pomnik Smoka Wawelskiego. Rzeźba odlana z brązu, która jest osadzona na dużym głazie  należy do  jednego z najważniejszych znaków rozpoznawczych miasta. Obecnie jest chętnie odwiedzana i uwielbiana szczególnie przez najmłodszych turystów. Może spróbujecie wykonać smoka techniką origami z kółek. Na początku należy wyciąć z zielonego papieru różnej wielkości koła oraz trzy w kolorze żółtym . Składamy je na połowę i najpierw naklejamy na niebieską kartkę duże koła przeznaczone na brzuch i głowę smoka, doklejając później mniejsze. Komponujemy je w taki sposób aby powstała postać smoka.

Warszawska Syrenka jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem polskiej stolicy. Według legend chroni dumnie miasto trzymając w swoich dłoniach tarczę i miecz . Dziś spotkać można i zobaczyć w Warszawie wiele pomników syrenki. Najbardziej znany jest monument stojący w centralnej części warszawskiego Rynku. Trudno wyobrazić sobie stolicę Polski bez Warszawskiej Syrenki. Wszyscy zapewne wiemy jak wygląda herb Warszawy, jest to właśnie syrena z rybim ogonem na czerwonym tle, trzymająca nad głową miecz i w drugiej dłoni okrągłą tarczę. Zapraszamy do wykonania takiej właśnie pracy plastycznej, do której potrzebne będą: czerwona kartka, papier kolorowy, bibuła żółta i folia aluminiowa. Najpierw na kremowej kartce rysujemy postać syrenki i wycinamy. Kolejny krok to wyklejenie rybiego ogona kółkami wyciętymi ze złotego papieru. Do miecza i tarczy została wykorzystana folia aluminiowa a włosy syrenki zrobione są z żółtej bibuły. Na koniec naklejamy syrenkę na czerwoną kartkę, wyciętą w formie herbu.

Do zobaczenia! Pani Marzenka i pani Danusia

gorki