Domowi ulubieńcy

Dzień dobry dzieciaki!

Jak byłam mała marzyłam o jakimś domowym zwierzątku. Najbardziej o kocie lub psie! Ale miałam tylko chomika, Kukusia 🙂 Kukuś był w kolorze kremowym i był wyjątkowym chomikiem, ponieważ razem ze mną odrabiał lekcje. Siedział na moim biurku koło zeszytów i książek i wcale nie uciekał! Wiem, że w naszej grupie część dzieci ma domowe zwierzaki. Miałam okazję spotkać się z Bobikiem – psem Zuzi, oraz bardzo wiele słyszałam o Leonie – kocie Milenki. Dziś chciałabym abyśmy porozmawiali o domowych zwierzątkach. Wiecie, że wiele możemy się od nich nauczyć? Ale po kolei.

Spróbujcie powiedzieć rodzicom, jakie zwierzątka możemy trzymać w domu? Wiecie, już, że chomika, psa i kota.. ale co jeszcze przychodzi Wam do głowy?

Posłuchajcie piosenki, którą na pewno znają Wasi rodzice 😉 Zapamiętajcie, jakie zwierzęta miał chłopiec?

Brawo! Oprócz chomika, miał też kota, rybki oraz psa! Czy któreś z Was ma w domu rybki? Jesteśmy z Panią Dorotką bardzo ciekawe i chętnie obejrzymy na zdjęciach Wasze akwaria (akwarium – tak się nazywa ten szklany pojemnik, w którym mieszkają rybki, kiedy mamy je w domu). Akwarium z rybkami jest także w naszym przedszkolu na I piętrze.

Powiedzcie po kolei, jakie zwierzątka widzicie? Których jeszcze nie wymieniliśmy? Tak! To królik, papuga i kanarek. Papuga i kanarek, to ptaki. Królik, tak jak kot, pies i chomiczek jest ssakiem. I mamy jeszcze dwie niebieskie rybki. Spróbujcie policzyć ile jest wszystkich zwierząt? Które z nich jest największe? Które potrafią latać? A które kicać? A kto łapie myszy?

Czy wiecie, jak opiekować się domowymi zwierzątkami? Czy wiecie co jedzą np. chomiki? Tak, ziarna, kawałeczki warzyw, owoców, traw, lubią też zjeść kawałek białego sera. A rybki? Czy można wrzucić im do akwarium parówkę? Nie! Oczywiście, że nie. Rybki żywią się specjalnie przygotowanym dla nich pokarmem dla rybek, który można kupić w sklepie zoologicznym. A czy kot pije mleczko? Zmartwię Was, tylko malutkie kotki piją mleczko od swojej mamusi, dorosłe koty piją wodę, tak jak psy, króliki, chomiki i inne zwierzęta. Pamiętajcie, zwierzęta, które mieszkają w naszych domach, zawsze muszą mieć dostęp do świeżej wody!

Kochani, zobaczcie jakie jeszcze zwierzęta mieszkają w domach pań, które na pewno znacie z przedszkola 🙂

Przyjżeliście się uważnie? Znów pojawiły nam się nowe zwierzątka! Znamy już psa, kota, chomika, rybki, królika, papugę i kanarka a tutaj: pani Dorotka z Chochlików ma oprócz psa Rufiego, również żółwia Leszka! A u Pani Dorotki z Krasnali mieszka nie tylko bardzo duża Tessa – jej pies, ale także świnka morska oraz.. agama brodata – gatunek jaszczurki! Mojego kota Carlosa i chomika Jorusia już znacie 🙂 Niestety, Korra, mój piesek bardzo ciężko zachorowała i nie ma jej już z nami. Ale zostały piękne wspomnienia i filmik, na którym możecie zobaczyć jak Korra grała w piłkę.

Zapewne wiecie, że pies to prawdziwy przyjaciel człowieka! Może spróbujecie zrobić swojego własnego psa 🙂 Możecie narysować go kredkami, albo farbami. Możecie wykorzystać do tego papierowe talerzyki, albo obejrzyjcie jak Hania wykonuję głowę psa z origami! Poproście rodziców o pomoc i spróbujcie zrobić swojego papierowego pieska!

Wiecie, że psy mają bardzo dobry węch i słuch. Czują nosem o wiele więcej niż my ludzie. Ale to nie znaczy, że mamy nie bawić się i nie „trenować” naszego węchu! Drodzy rodzice – pobawcie się w dziećmi w zagadki – co tak pachnie? Poproście dziecko, aby określiło, czy ten zapach się podoba, czy nie, czy jest delikatny, czy ostry? A może z czymś się dzieciom kojarzy?

Tak samo jak węch, możemy rozwijać nasz słuch. Co powiecie na dźwiękowe memory, które możecie wykonać sami z dziećmi w domu? Podejrzewam, że po dniu dziecka macie zapas opakowań po zabawkach z jajek niespodzianek 🙂 Zachęcam do zabawy!

Na koniec zapraszam Was do wspólnego śpiewania Puszka Okruszka!

gorki