Znamy już cyferki 6, 7 i 8

Kolejną przygodę matematyczną rozpoczęliśmy od poznania cyferki 6, którą pani przybliżyła nam na podstawie wiersza A. Łady-Grodzickiej „Sześć parasoli”. Rozmawialiśmy na temat treści utworu, posługując się liczebnikami porządkowymi.      Poznaną cyferkę kreśliliśmy w powietrzu, na dywanie i plecach kolegi.  Z dużym entuzjazmem uczestniczyliśmy w zabawie  ruchowej „Ukryte cyferki”. Pokolorowaliśmy naszą cyferkę oraz sześć wybranych figur. Kończyliśmy również rysowanie parasoli, naklejając w odpowiednich miejscach cyfry. Niektórzy z nas ozdabiali plasteliną wesołą szóstkę oraz pokolorowali sześć kredek, wykorzystując różne barwy. 

Szczęśliwą siódemkę poznaliśmy słuchając wiersza A. Łady-Grodzickiej „Siedmiu Mikołajów”. Wyszukiwaliśmy w sali ukryte cyferki 7 oraz wodziliśmy palcem po cyfrach o różnej fakturze. Reagowaliśmy odpowiednią ilością skoków w zabawie „Podskocz, ile razy zagram”. Chętnie kolorowaliśmy cyferkę 7 i taką samą ilość figur. Udało nam się odczytać cyfry na czapkach należących do Mikołajów, łącząc je linią od najmniejszej do największej. Chętni z nas wykleili cyfrę 7 kawałkami kolorowego papieru.          

 W celu przybliżenia zimowej tematyki, wysłuchaliśmy wiersza I. Buczkowskiej „Śniegulinki”, poznając na podstawie jego treści cyfrę 8. Poznaną cyferkę próbowaliśmy układać ze sznurka w różnych kolorach. Wcieliliśmy się również w rolę śnieżynek w zabawie ruchowej a także reagowaliśmy odpowiednim ruchem na pokazaną cyfrę. Sprawnie pokolorowaliśmy cyfrę 8 a także osiem wybranych figur. Doklejaliśmy brakujące połowy śnieżynek, licząc i określając liczebnikiem płatki małe, duże i średnie. W skupieniu dokładnie wykleiliśmy też cyfrę 8 cekinami o różnych kształtach i kolorach. 

 

gorki