Mali ekolodzy

Ekologia to bardzo trudne słowo, ale nawet przedszkolacy wiedzą jak możemy dbać o czystość środowiska i ochraniać przyrodę. To dla was ten wiersz.

Mali ekolodzy

Mali strażnicy przyrody”J. Kasperkowiak 

Dziś ekologia modne słowo,
 przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową.
 Jej strażnikami się ogłaszamy,
 od dziś przyrodzie my pomagamy.

 Gdy ktoś bezmyślnie papierek rzuci,
 musisz takiemu uwagę zwrócić.
 Nie można przecież bezkarnie śmiecić,
 to wiedzą nawet przedszkolne dzieci.

 Nie wolno łamać gałęzi drzew,
 bo pięknie płynie z nich ptasi śpiew.
 A kiedy bocian wróci z podróży,
 gniazdo niech znajdzie, na nie zasłużył.

 Pozwól dżdżownicy do ziemi wrócić,
 po co jej dzieci mają się smucić.
 Niech barwny motyl siada na kwiatach,
 żyje tak krótko, niech wolny lata.

 A zimą nakarm głodne ptaki,
 sikorki, wróble, wrony, szpaki. 
 Powieś na drzewie karmnik mały,
 będą ci wiosną za to śpiewały.

 Choć ekolodzy jeszcze z nas mali
 uczyć będziemy tego wandali.
 Matka natura nam, wynagrodzi,
 jeśli z przyrodą będziemy w zgodzie.

Przedszkole Publiczne Nr 29 w Opolu

W imieniu zająca Poziomki, dziękuję Wam za cenne rady. Pani Marzenka też przysłała kilka informacji na temat odpadów.

Większość towarów, które kupujemy w sklepach, wykonana jest z plastiku, szkła, papieru oraz innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. To co posegregowane przestaje być już śmieciem a staje się wartościowym surowcem. Można ponownie je wykorzystać i przetworzyć. Taki proces nazywamy recyklingiem. Z niektórych odpadów dzięki recyklingowi powstają nowe przedmioty takie jak: książki, zeszyty, butelki, słoiki itp. Z plastiku można otrzymać ubrania sportowe, namioty, polar, plecaki, buty.

Może spróbujecie posegregować odpady do odpowiednich kontenerów. Potrzebne będą co najmniej trzy kontenery wycięte z papieru w kolorach: niebieskim, zielonym i żółtym, na których można umieścić lub napisać własnoręcznie PAPIER, SZKŁO, PLASTIK. Następnie rozkładamy obrazki lub elementy wycięte z gazetek. Zadanie polega na przyporządkowaniu odpadów do odpowiedniego kontenera.

Segregujemy odpady

Oraz kilka pomysłów na ich powtórne wykorzystanie- czyli recykling.

Prace plastyczne z odpadów

Na początek kilka propozycji wykorzystania opakowań po jajkach, z których można zrobić wiele ciekawych prac. Przedstawiamy pomysły na biedronkę, żonkile i helikopter, do zrobienia których potrzebne nam będą jeszcze dodatkowo farby i kartki. Najpierw wycinamy potrzebne elementy z opakowań po jajkach i malujemy je farbami w odpowiednich kolorach, pozostawiając do wyschnięcia. W przypadku helikoptera i żonkili sklejamy właściwe części razem, uzupełniając pracę dodatkowymi elementami typu śmigło umieszczone na plastelinie przy pomocy pinezki oraz łodygę, liście wycięte z zielonego papieru i wszystko naklejone na kartkę . Natomiast nawiązując do biedronki, doklejamy tylko głowę z czarnego papieru ,oczy oraz czułki z bibuły.

Biedronka
Bukiet żonkili
helikopter

Kolejne pomysły związane są z wykorzystaniem plastikowych butelek, których na pewno nie brakuje w naszych domach. Tym razem pokażemy jak zrobić żabkę i motylka.

Żabka

Odcinamy z dwóch plastikowych butelek dna, malujemy je od wewnętrznej strony zieloną farbą i pozostawiamy do wyschnięcia. Kolejny krok to łączenie ich razem i doklejanie brakujących elementów z kolorowego papieru. W taki oto sposób powstaje wesoła żabka.

Wesoła żabka

Motyl

Z plastikowej butelki odcinamy dno, wycinając kształt motyla. Bibułę w różnych kolorach tniemy na kawałki (np. kwadraty) , przyklejając je po wewnętrznej stronie motyla. Efekt będzie ciekawszy gdy naklejone kawałki bibuły będą zachodzić na siebie. Środkowa część motyla i czułki zrobione są z czarnej bibuły. Tak oto powstaje nam piękny motyl.

Kolorowy matyl

A kiedy znajdziecie chwilkę czasu zabawcie się w czytanie wyrazów

gorki