Orkiestra na wiejskim podwórku.

Odgłosy najróżniejsze dobiegają z każdej strony… Docierają do nas również informacje, że jesteście prawdziwymi znawcami wiejskiego podwórka. Okazało się również, że Pani Magdzia tak się za wami stęskniła, że również wybrała się na spotkanie ze zwierzątkami i posłuchajcie kogo tam spotkała…

Czy słyszeliście już kiedyś tę piosenkę? Jej tytuł brzmi „Dziwne rozmowy”. A może starsze przedszkolaki pamiętają ją z wcześniejszych lat?? 😉 Pani Magdzia opowiedziała Wam muzycznie – w piosence, tak jak zawsze robiła to w przedszkolu… O czym? Czy potraficie wymienić zwierzątka, o których była mowa w piosence? Ile ich było? O którym zwierzątku była mowa na początku piosenki, a o którym na końcu? Gdzie były te zwierzątka i co robiły?

A może spróbujecie zaśpiewać piosenkę razem z Panią Magdzią?

A teraz kolejne dwa pytania. Które zwierzątko (ze zwierzątek umieszczonych na poniższych zdjęciach) NIE WYSTĘPUJE w piosence? Którego zwierzątka brakuje na zdjęciu a śpiewamy o nim w piosence?

Tak, brawo! W piosence nie występują kurki a na zdjęciach brakuje kaczki o której w piosence śpiewamy „co krzywe nóżki ma”.

Wiecie dobrze, że na rytmice zawsze było dużo zagadek muzycznych… zamknijcie oczka i posłuchajcie jakie zagadki przygotowała dla Was pani Magdzia …

Czy udało Wam się odgadnąć instrumenty? Czy pamiętacie jak wyglądają?

Jeden może wydawać wam się mniej znany, bo na rytmice jeszcze rzadko u nas gości, jednak przypomnijcie sobie nasze spotkania muzyczne z filharmonią… Na pewno już gdzieś się z nimi spotkaliście! Zobaczcie na zdjęcia i posłuchajcie nagrań jeszcze raz – na pewno uda Wam się wskazać właściwe instrumenty na zdjęciach.

A może spróbujecie wyklaskać ich nazwy? Pamiętacie? Tak liczyliśmy sylaby w wyrazach. Sprawdźcie, ile sylab mają te instrumenty? Czy na wyrazie skrzypce klaskaliście mniej czy więcej razy niż przy akordeonie?

Kolejna zagadka to również taka, którą świetnie znacie. Przypomnijcie sobie jak brzmią dźwięki wysokie, przy których chodziliście wysoko na paluszkach, a które niskie, kiedy chodziliście niziutko, kucając… Posłuchajcie i powiedzcie, która część melodii (pierwsza czy druga) brzmi wysoko (cienko), a która nisko (grubo)?

A na koniec wasza ulubiona zabawa w „Kury i liska” – choć czasami pojawiały się u nas inne zwierzątka. Zaproście do zabawy Rodzeństwo albo Rodziców.

Wybierzcie sobie miejsce w pokoju, na dywanie, które zamienicie w kurnik (możecie np. położyć tam kocyk). Skoro jest już kurnik, to muszą pojawić się grzędy (możecie ułożyć sznurki, pasek, itp.). Jak będziecie słyszeć muzykę, musicie być bardzo uważni. Pamiętajcie, gdzieś niedaleko czai się lis (może tata) albo lisica (czy to mama? ). Marszowe dźwięki (możecie rozpoznać tam ćwierćnuty 🙂 dają Wam znak do marszu, możecie wtedy rozejrzeć się za ziarenkami, robaczkami… pogrzebcie nóżką jak nie widzicie 😉 . Kurki mogą też wesoło pobiegać – zaproszą Was do tego wysokie i szybkie dźwięki – kto pamięta, że to ósemki? Ale strzeżcie się i pamiętajcie, że niskie dźwięki oznaczają zbliżającego się lisa!!! Biegnijcie do kurnika! Siądźcie na grzędzie – tam będziecie bezpieczne! Zapraszamy do zabawy!

Zabawa – „Kury i lis”

I jak ? Było wesoło i głośno? My nawet wiemy w których momentach było najgłośniej i najweselej 🙂 . A może dla odmiany to Wy zamienicie się w lisa, a Rodzice lub Rodzeństwo będą kurkami? Oj , dobrze wiemy jak uwielbiacie być lisem!!!

A kto się zmęczył, uciekaniem przed liskiem …. lub bieganiem za kurkami, niech odpocznie i zaśpiewa z panią Magdzią, która bardzo serdecznie pozdrawia i ściska wszystkie Przedszkolaki.

Tekst piosenki „Dziwne rozmowy” (sł. S. Aleksandrowicz, muz. W.Zaliński)

  1. W chlewiku mieszka świnka, co trąca ryjkiem drzwi, gdy niosę jej jedzenie, to ona „Kwi, kwi, kwi”.
  2. Opodal chodzi kaczka, co krzywe nóżki ma. Ja mówię jej „dzień dobry”, a ona: „Kwa, kwa, kwa”.
  3. Na drzewie siedzi wrona, jest czarna, trochę zła. Gdy pytam: „jak się miewasz?”, to ona „Kra, kra, kra”.
  4. Przed budą trzy szczeniaczki, podnoszą straszny gwałt. Ja mówię „cicho pieski!”, a one: „Hau, hau, hau!”.

                    

   

gorki