Śląskie baśnie- Utopce

Dziś, za namową zająca Poziomki, chciałam zaprosić Was do świata utopców. Pamiętacie bajkę o skrzacie Kacperku? Przyjacielem skrzata był utopiec zamieszkujący Brenicę – Hlacz Chlustacz. To bardzo miły utopiec, który służył dobrą radą i pomógł uwolnić Kacperka. W Brenicy mieszkał też zły utopiec o imieniu Świdrowiec. Burzył mosty i dokuczał ludziom. Takich utopców w naszym regionie jest bardzo dużo. W czasie pełni można spotkać utopca na opuszczonym pomoście, zbutwiałym mostku przerzuconym nad jakimś potokiem, gdzie melancholijnie wzdycha do księżyca. Czasem robi przy tym buty dla swojej żony albo dzieci, czasem tylko patrzy w tę wielką, błyszczącą na niebie złotówkę. I zdarza się, że tak go ten księżyc zahipnotyzuje, że zapomni wrócić do swojego podwodnego domostwa. A wrócić może tylko po mokrym. Kiedy rosa zalega na łąkach, ma jeszcze szansę, a potem to już tylko może prosić o pomoc napotkane osóby. Kto go zaniósł nad wodę, mógł liczyć na nagrodę. Jak wyglądają utopce? Są bardzo chudzi, skóra blada, długie, zrośnięte błonami palce, te u rąk i te u nóg. Do tego rozczochrane, długie i sztywne czarne włosy, na których znajduje się najbardziej charakterystyczny element utopcowego ubioru – czerwona czapeczka. Czasem widywany jest w samych spodenkach, czasem w garniturku , z tą różnicą, że garniturek jest przemoczony i z rękawów kapie mu woda. Zresztą co będę Wam długo opowiadać. Obejrzyjcie bajkę o Zazulce to, jak ja, bardzo je polubicie.

Podobała się Wam historia Zazulki ? Na watsapppie specjalnie dla Was piosenka o utopcach w wykonaniu pana Andrzeja.Może spróbujecie do niej zatańczyć, lub chcecie się jej nauczyć.Oto słowa:

Utopce pod wodą siedzą, chlip, chlap, chlup!
Utopce pod wodą siedzą, oj, rety, rety!
Ludzie o nich nic nie wiedzą, chlip, chlap, chlup!

Dobrym ludziom pomagają, chlip, chlap, chlup!
Dobrym ludziom pomagają, oj, rety, rety!
Biedę z domu wymiatają, chlip, chlap, chlup!

Złych ludzi co robią szkody, chlip, chlap, chlup!
Złych ludzi co robią szkody, oj, rety, rety!
Wciągają za nos do wody, chlip, chlap, chlup!

Mam dziś dla Was jeszcze zabawę w dopasowanie podpisów do obrazków

Połącz napis z obrazkiem

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się jak ludzie strzegli się przed utopcami to posłuchajcie bajki Gustawa Morcinka.