Cieszyn – moje miasto.

Propozycje prac plastycznych

Zachęcamy do wykonania prac plastycznych, tym razem zgodnie z tematem proponujemy dwa najbardziej znane zabytki Cieszyna. Najpierw Wieża Piastowska. Rysujemy ołówkiem kontur wieży wraz z oknami, następnie wyklejając całą prostokątami wyciętymi z szarego papieru. Poprawiamy kontury okien czarnym flamastrem. Górna część wieży została lekko pokolorowana czerwoną kredką świecową.

Wieża Piastowska

Kolejna propozycja to Rotunda św. Mikołaja. Na początek z kartonu wykonujemy dwa rulony – jeden większy a drugi mniejszy. Daszki zrobione zostały z kół przeciętych do połowy i sklejonych. Następnie łączymy wszystkie elementy, dorysowując flamastrem okna. Tak wykonana praca może stanowić ciekawą ekspozycję w naszym pokoju.

Rotunda

Oprócz zabytków, Cieszyn może poszczycić się kwiatem pochodzącym od jego nazwy czyli cieszynianką wiosenną. Zakwita wiosną jako jeden z pierwszych kwiatów. W celu ochrony cieszynianki wiosennej stworzone zostały cieszyńskie rezerwaty przyrody „Lasek Miejski nad Olzą” oraz „Lasek Miejski nad Puńcówką”. Można ją spotkać także w rezerwacie „Kopce” jak również w kilku niewielkich laskach. Może spróbujemy wykonać ten piękny kwiat. Najpierw wycinamy z jednorazowych foremek do babeczek najlepiej w kolorze zielonym płatki, przyklejamy je na kartkę formułując kwiatki, do których doklejamy na środek żółte kuleczki z bibuły. Kolejny krok to wykonanie łodyg poskręcanych z zielonej bibuły oraz liści.

Kwiat cieszynianki
gorki