Wielkanoc – kurczaki i jajka:)

Witajcie Kochane Elfy!!!

Jesteśmy już baaaardzo stęsknione za waszymi uśmiechami, wspólnymi zajęciami oraz spacerami:) Na jednym z codziennych wyjść na pewno napotkalibyśmy już tę roślinę – tak! To forsycja , potocznie określana złotym deszczem:)

W tym tygodniu chciałybyśmy zaproponować wam kilka ćwiczeń związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Zapraszamy na krótki film edukacyjny do Zamku Sieleckiego:

Przyjrzeliście się pisankom? Zostały pięknie wykonane. Pewnie o części zwyczajów świątecznych już rozmawialiście z rodzicami. My przy okazji takiego tematu przyjrzelibyśmy się jajku!:) Wiemy Elfy – poznalibyśmy literę j, J:

http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/zentangle-litera-j?fbclid=IwAR19RuW4l02w7oirpGUF7ObExBHcyydei4xVQ5NHh7ga450JmPT9MCSPwR8


J jak jajko i … spróbujcie wraz z bliskimi podać pięć wyrazów na literę j. A tymczasem przedstawmy sobie budowę jajka:)

I co widzicie – skorupkę z błoną pergaminową, żółtko z białkiem, a ta wyraźna biała kropka na żółtku to tarcza zarodkowa. A co to takiego? Hm, to z niej powstaje kurczak:)! Zapraszamy na krótki wykład pt.: „Jak powstaje z jajka kura” na Uniwersytecie Dzieci:

Wasza ciekawość nie zna granic więc mamy nadzieję ,że sporo dowiedzieliście się z filmu. To najwyższa pora troszkę się poruszać, poćwiczyć swoją równowagę, opanowanie i cierpliwość:
Wyścigi z jajkiem: potrzebujecie łyżkę, na której układacie piłeczkę (jajko). Wyznaczcie sobie trasę, którą będziecie pokonywać z małym utrudnieniem  Róbcie wszystko, aby Wasze jajko pozostało całe. Możecie zrobić dwie trasy i spróbować się ścigać. Powodzenia!

A może kilka ćwiczeń z jajkami?! Poproś rodzica, by pomógł ci określić twoją lewą i prawą stronę ciała. No to zaczynamy – policz ile jest jajek w pierwszym szeregu? Określ którego z kolei jajka nie ma na drugim zdjęciu i kolejnym. Które jajka z kolei mają najjaśniejszą skorupkę ? A które z kolei ma najciemniejszą? A które jajko ma okrąglejszy kształt, a które jest owalne?

Pewnie świetnie dajecie sobie radę!:) Zerknijecie zatem na kolejne zdjęcie – tak, na którym mamy zbiory jajek. O ile jaj jest więcej w każdym następnym zbiorze?

A które zbiory są równoliczne? W którym zbiorze jaj jest najwięcej elementów? O ile więcej?


Uff, po takich rachunkach pozostaje nam zaprosić was to wykonania prac plastycznych lub posłuchania piosenki.

Wiszące pisanki z papieru

Zachęcamy do zrobienia wiszących pisanek 3D. Potrzebujecie tylko kolorowe kartki papieru, wzór pisanki na tekturze do odrysowywania, ołówek, nożyczki, klej i kawałek sznurka/wstążki. Po wycięciu np. sześciu takich samych jajeczek, zginacie je na pół, kleicie boki i w międzyczasie doklejcie wstążkę do środka. Tak oto powstaje ładna ozdoba wielkanocna. Mamy nadzieję, że podzielicie się z nami gotowymi ozdobami.

Kartka świąteczna – praca plastyczna:)

Przygotujcie kolorową kartkę papieru, złóżcie i ozdóbcie, aby powstała Wielkanocna kartka świąteczna. Możecie narysować pisanki, baranka, kurczaczka, zajączka, a może świąteczną babkę wielkanocną. Poniżej umieszczamy parę propozycji.

https://czasdzieci.pl/inspiracje/id,621988.html

Piosenka, którą wam proponujemy ma kilka zwrotek, a jej tytuł brzmi:

Święta tuż tuż”

1. Kwa, kwa, kwa!
Kto to idzie?
Kaczuszka maleńka.
Ta żółciutka i słodziutka,
z cukru caluteńka.
Dokąd idziesz kaczuszko?
Powiedz mi na uszko.

Ref.: Do koszyczka, do ślicznego
pięknie dziś przystrojonego.
Zaraz wskoczę tam i już,
bo Wielkanoc jest tuż, tuż!

2. Pi, pi, pi!
Kto to idzie?
Kurczaczek cukrowy.
Mruży oczy, dumnie kroczy,
dzióbek ma różowy.
Dokąd idziesz kurczaczku?
Powiedz mi na uszko.

3. Kic, kic, kic!
Kto to idzie?
Zajączek malutki.
Z cukru cały, śnieżnobiały,
bardzo wesolutki.
Dokąd idziesz zajączku?
Powiedz mi na uszko.

4. Cicho sza!
Kto to idzie?
To baranek przecież!
Najpiękniejszy! Najważniejszy!
Wszyscy o tym wiecie.
Dokąd idziesz baranku?
Powiedz mi na uszko.

5. Tup, tup, tup!
Kto to idzie?
To moja siostrzyczka.
Malowane jajka wkłada prosto do koszyczka.
Dokąd idziesz siostrzyczko?
Powiedz mi na uszko.

Ref.: Prędko, prędko!
Mama woła! Już idziemy do kościoła!
Czas pokarmy święcić już, bo Wielkanoc jest tuż, tuż!

Życzymy udanych zabaw i serdecznie Was i Waszych bliskich pozdrawiamy – p. Kasia i p. Ania.

gorki