Zabawy matematyczne na deszczowe dni!!!

Lato, lato – gdzie jesteś? No właśnie, gdzieś się schowało… A czy znacie piosenkę „w czasie deszczu dzieci się nudzą…” Hmm… znając Was, to nuda raczej chyba Was nie odwiedza – zawsze jesteście pełni pomysłów!

Ale jakby trzeba było wysuszyć pelerynki to Krasnoludek zaprasza Was do liczenia. Nie bójcie się -nie kropli deszczu na szczęście! Dzisiaj będziemy liczyć paluszki i nie tylko!

No to uwaga zaczynamy. Dziesięć palców pokazać to łatwa sprawa, ale spróbujmy pokazać inne liczby, na różne sposoby. Niech Wasze paluszki gimnastykują się w różnym tempie. Bo kto potrafi np. pokazać liczbę 8 – chowając tylko paluszki wskazujące? Nooo właśnie nie łatwa to sztuka. Pamiętacie, podczas paluszkowych wierszyków nie wszystkie paluszki chciały nam się schować od razu. Trening czyni mistrza! Ale jak już Wasze paluszki się powyginają, to możecie policzyć…

Potrzebne będą Wam gumowe rękawiczki, które wypełnicie mąką. Uważajcie, żeby dokładnie do środka wsypać mąką, a jak się troszkę rozsypie to posprzątajcie. Sami – oczywiście!!!

Spróbujcie zaznaczyć na paluszkach różne liczby. Może tyle ile wyklaszcze Wam domowy Pomocnik? A może podskoczcie tyle razy, ile zaznaczyliście na paluszkach. Pamiętacie, że ze skokami to wcale nie jest taka łatwa sprawa. Bo liczyć to potrafimy świetnie, ale nasze nogi to są takie skoczne, że czasami podskakują kilka razy więcej. Słuchajcie więc, liczcie i skaczcie uważnie.

Ale liczbę dziesięć możemy pokazać na różne sposoby – stwórzcie zbiory, np. zabawek, klocków, łyżek, kredek – tak , żeby było 10. Zastanówcie się, ile zostanie jak schowacie 2 kredki z 10? Albo 4 samochody wyjadą z Waszego parkingu, na którym stało ich wcześniej 10?

Możecie spróbować z kostkami do gry, płytkami domino albo … No właśnie – czasami w przedszkolu dostawaliście zadanie – ustawić parami, trójkami; usiąść na kocykach po 5 osób… Dzisiaj podzielcie swoje grupki dzieci – niech w każdej będzie 10 Krasnoludków!

Na pewno już z poprzednich zabaw naszym dominem wiecie, że każdą liczbę można przedstawić na różne sposoby. Więc do dzieła, ciekawe ile wyjdzie Wam różnych 10?

W liczeniu mogą Wam się przydać również klamerki, tylko sprawdźcie czy Wasze peleryny już są suche 😉 To jest zabawa, którą bardzo lubicie, a Wasze paluszki wprost ją uwielbiają! To dla nich taka siłownia!

Liczcie, przypinajcie, sprawdzajcie ile brakuje, albo o ile jest więcej klamerek niż macie lat?

A kto się zmęczył, ten trochę odpocznie… Bawiąc się dla odmiany – CYFRAMI 😉 Wiemy, że lubicie bawić się w pisanie, a niektórzy z Was upodobali sobie własnie cyfry. Zapraszamy! Spróbujcie na kartce po śladzie napisać cyfrę, różnymi kolorami. Sprawdźcie najpierw paluszkiem, które cyfry można pisać bez oderwania paluszka od kartki? A przy których trzeba zrobić krótką przerwę? Jeżeli macie kłopot i nie pamiętacie od której strony pisać, poproście Rodziców o zaznaczenie kropką Waszego punktu startowego;-) Możecie również spróbować włożyć kartkę do foliowej koszulki i pisać mazakiem – zobaczycie jak ślisko i jak łatwo się pisze – wcale nie trzeba mieć dużo siły.

A później spróbujcie obok napisać dużo kolorowych cyferek. Czy uda Wam się więcej niż 10? Wasze cyferki mogą powstać również z plasteliny lub ciastoliny, którą sami możecie zrobić! Więc do dzieła! A może zamiast cyferek, wyjdą Wam całkiem nieprzewidywalne kształty? Koniecznie prześlijcie zdjęcia!!!

Ale pisać to możemy jeszcze w innym miejscu – znacznie śmieszniejszym. Kto ma łaskotki ten wie! Czas zaprosić kogoś do zgadywanek. Wybierzcie sobie 3 cyfry, połóżcie je przed sobą i spróbujcie jakąś wybraną cyfrę zapisać Domownikom na plecach – ciekawe czy dobrą odgadną!!! Później koniecznie się zamieńcie rolami!!!

Teraz to pozostaje nam czekać już na prawdziwe lato! Bawcie się dobrze!

P.s. Krasnoludkowe liczmany do zabaw zostaną wysłane. Do szybkiego policzenia!!! Eeeee….Zobaczenia!!!

gorki